טכנאי מערכות מיגון ואבטחה בשנות ה-2000

מערכות המיגון ואבטחה התקדמו בקצב מסחרר בחלוף השנים.
כלל המערכות מסתנכרנות בניהן ויוצרות סביבה טכנולוגית מתקדמת מחד ומאידך פתרון לנוחות ושקט נפשי בתוך סביבה מוגנת.

בעבר נדרש הטכנאי לידע מצומצם שכן המערכות היו פשוטות ובסיסיות.

בחלוף השנים התקדמה הטכנולוגיה ועימה ירדו מחירי המוצרים לרמה המאפשרת לכל אדם למגן את ביתו במחיר שפוי.

עם התקדמות הטכנולוגיה נדרש המתקין לידע מורחב המאפשר להקים את המערכות בהתאמה מושלמת ובהתאם לצרכי הלקוח מחד ומאידך לידע ויכולת טכנית מקצועית לשלב בניהם.

כך לדוגמה בעת מיגון עסק נלקחים בחשבון צרכי ההגנה במקום, דרישות הלקוח לאופי הפעילות באתר, התאמת ההתקנה לתקן 1337 ( בהתאם לדרגת הרישוי של העסק ). אולי נשמע פשוט אולם צריך לזכור שתפקיד המערכת לנסות למנוע ו/או לצמצם אירועי פריצה מחד וגניבות בידי עובדים מאידך וכל זאת מבלי להוות הפרעה לשגרת העבודה בעסק הממוגן.

בבתים המצב אף מורכב יותר. כיום מבקשים הלקוחות מיגון הכולל מערכת אזעקה, מצלמות, בקרת כניסה ומערכת אינטרקום. המגדילים אף מבקשים לנצל את מערכת האזעקה לצורך יצירת בית חכם הנשלט באמצעות הסמארטפונים.

כאן נדרש הטכנאי לידע נרחב ולהבנה על אופן ההתממשקות בין המערכות. הרעיון לבנות את המערכת ע"י תכנון המערכות וזאת בשלב הראשוני בעת הישיבה על השרטוטים. בשלב הזה מתוכנן המודול אשר ישלב את כלל המערכות וזאת תוך שמירה על מרכיב הביטחון.

ענף מערכות המיגון הינו ענף נרחב הכולל את מערכות האזעקה, מערכות גילוי האש, מערכות אינטרקום, מערכות בקרת כניסה, מערכות אמצעי ראייה, מרכזיות טלפון ורשתות תקשורת. לכל תחום יש תתי תחומים המובאים לבחירת הלקוח בשלב המקדמי.

ניקח את הנושאים ונפרט מעט.

מערכת בקרת כניסה יכולה להיות מקומית, ממוחשבת או ממושבת מנוהלת. המקומית היא הבסיסית וניתנת לשימוש ע"י הקלדת קוד או שימוש באמצעות כרטיס מזהה או ציף נייד. הדבר מצריך קידוד מראש ע"י הטכנאי ו/או מנהל המערכת ורישום מדויק מחוץ למערכת על הקודים/כרטיסים שאופשרו וכן על מיקומם בסדר הכרונולוגי של התכנות. הממוחשבת ניהולית מצוידת במחשב פיקוח המאפשר בקרה בזמן אמת תוך מתן הרשאות שונות לבעלי תפקידים. החיסרון במערכת עם ניהול חיצוני במחיר הגבוה יחסית. לעומת 2 האופציות הקודמות, ניתן להשתמש במערכת המיגון כמערכת בקרת כניסה לכל דבר ועניין. שילוב זה מאפשר מעקב בזמן אמת באמצעות רישום לוקאלי, ב SMS או בדיוור באמצעות המייל. ניתן לקבוע הרשאות ולערב גורמים חיצוניים ( מוקד למשל ) על כניסת בלתי מורשה.

מערכת המצלמות ניתנת לצפייה מרחוק ובכך אין כל חדש. טכנאי ברמה גבוהה יכול לשלב את המערכות שביוזמתן יצרו קשר עם הלקוח ויאפשרו מעקב בהתאם לתנועה המתבצעת בשטח, יבצעו גיבוי מרוחק ויגרמו לשינויים בתוך האתר המוגן כגון נעילה חשמלית, הפעלת תאורה בעלת עוצמה ופתיחת ערוצי תקשורת עם האתר.

ניקח לדוגמה בית מגורים פרטי 3 קומות. בעת חדירת בלתי מורשים צופרי האזעקה יחלו לפעול, המצלמות יעקבו אחר המתרחש ויעבירו את התמונות און ליין ללקוח, חלק מהתאורה בבית תדלק באופן שיגרום לפורץ לחשוד כי יש משהו בתוך הבית ( ניתן לפתוח תריסי גלילה, לבצע נעילות, להפעיל ממטרות וכד' ).

הדבר נכון גם לגבי נעילת הבית. בעת עזיבת הבית המערכת באופן אוטומטי מבצעת נעילה חשמלית לכל הפתחים ללא התערבות אדם.

בעיה נפוצה באירועי הצפה. לא מעט אנשים נתקלים בהצפה בבית בעת שחזרו מסוף שבוע או אירוע אחר. הבעיה טמונה בכשל בצנרת הבית. הכשלים הנפוצים מקורם בצנרת המחברת בין ברזי הניל לסוללות הכיורים או התבקעות של צנרת למכונת כביסה/מדיחים/מכשירי סינון מים וכדומה. התבקעות של צנרת זו פירושה הצפה ובעיקר עוגמת נפש. במצב זה למהירות התגובה והדיווח יש משמעות גדולה באופן שבו ניתן לצמצם את הנזק. תכנון נכון ושילוב כלל המערכות מאפשר סגירת הברז הראשי מחד ( ובכך בהפסקת זרימת המים ), הפעלת מערכות שאיבה ומאידך דיווח על הצפה באתר המוגן.

מערכות המיגון ואבטחה על כלל המערכות הנלוות תופסות נפח שוק רחב ומהוות נישה רחבה בתחום התעסוקה. אין אדם אשר אינו מעוניין בשמירה על היקר לו. לכך מצטרפות חברות הביטוח המעלות דרישות למיגון הנכס לצורך מתן כיסוי ביטוחי. ענף מערכות המיגון רחב מאוד הכולל בתוכו קשת רחבה של תחומים המעניקים פרנסה למתקינים/טכנאים בכל קצוות הארץ.

הנכון הוא לגבי ההתקנות הפשוטות לכאורה אלו תופסים את מרבית השוק אולם לא ניתן להתעלם מהעלייה בדרישת הלקוחות למערכות מתקדמות יותר הנותנות פתרונות בהתאם לרכי הלקוח.

טכנאי טוב בעל ידע נרחב ידע לתת פתרון לכל דרישה וזאת באמצעות שילוב מושכל בין כלל המערכות.

Copyright © 2015 All rights reserved